Ash Barty je prekinil 44-letno pustolovščino Australian Open, ko je Avstralec premagal Danielle Collins za slavo

Ash Barty se je boril z živahno Danielle Collins, da bi prekinil 44-letno domačo norost in osvojil naslov posamično. 30. Američanka se je spopadla z hrupno domačo publiko, saj je v drugem nizu povedla s 5:1. Toda prva številka sveta se je odzvala tako, da je zmagala v naslednjih štirih tekmah in trdila, da je zmaga v tiebreaku s 6-3, 7-6 omogočila, da je Barty Party začela.

Za njen uspeh so navdušili avstralski športni člani Rod Laver, Ian Thorpe in Cathy Freeman v ekstatični Rod Laver Areni.

Barty je prvi domači zmagovalec naslova OP Avstralije posamično po Chrisu O'Neilu leta 1978.

Leta 2013 je Andy Murray končal 36-letno čakanje na naslov v Wimbledonu, odkar je leta 1977 zmagala Virginia Wade. Zdaj imajo Francozi najdaljši neplodni niz, odkar je Mary Pierce zmagala na Roland-Garrosu leta 2000.

Prvakinja Wimbledona Barty je zdaj osvojila tri glavne naslove, potem ko je osvojila svoj prvi na OP Francije 2019 in je nesporno najboljša igralka na svetu.

Oba igralca sta začela nervozno. Barty je prvo brejk točko priznal z ohlapnim forhandom v peti igri, vendar jo je rešil z zmagovalcem forehanda.

Ash Barty je zdaj trikratni prvak Grand Slam (Slika: GETTY)

Nasprotno pa se je Američanka v naslednji igri soočila s svojo prvo brejk točko in poslala grozljivo dvojno napako, da je domači favorit vodila s 4-2.

Po serviranju za niz pri 5-3 je Barty v 32 minutah dosegla svojo prvo nizo z asom na sredini.

Povorka do naslova se je ustavila, ko je Collins v drugi igri drugega niza prekinila Bartyjev servis, ko je odbila kratko žogo na mreži - in slavila s svojo škatlo in nekaj ameriškimi navijači v množici.

To je bil šele drugič, ko je bil Bartyjev servis pokvarjen na celotnem turnirju. Najvišji nosilec je imel dve točki, da se je v naslednji igri naravnost vrgel nazaj, a je udaril z bekenda v mrežo in nato zgrešil udarec z voleja iz bekeda, da bi Američani povedli s 3:0.

Ko je naslednjič servirala pri 3-1, je Collinsova zgrešila svoj prvi servis pri drugi točki in moški glas v množici je zavpil: 'To je dva metra stran'.

Ash Barty je prekinil 44-letno čakanje na Australian Open, ko je Aussie premagala Danielle Collins za slavo

Ash Barty je končal dolgo čakanje Avstralije na prvaka Australian Open (Slika: GETTY)

Ko ji je Barty pri drugem servisu poslala povratni udarec z bekenda v tramove, se je Američanka obrnila in pokazala na tisti del stadiona, kako daleč je.

In ko je Collins, ki ima Instagram ročaj @collinsdanimal, odložila višjo točko na naslednji točki, se je obrnila in udarila s pestjo v isto smer.

Barty, ki je brez prekinitve opravila 63 servisnih iger, preden je v četrtem krogu izgubila svoj servis, je nato po dvojni napaki in šibkem backhandu ostala brez sleda v drugi zaporedni igri in je zaostala 1-5.

Toda nato se je zagon tekme spet spremenil, saj je Barty zmagal v naslednjih štirih igrah in izenačil rezultat na 5-5. Collins je uspešno pozval sodnico Marijano Veljovic, naj publiko prosi za tišino med točkami, saj je bila drugič zlomljena.

V tiebreaku je Barty prišla do vodstva s 4:0 in vzela svojo prvo tekmo točko, da bi dosegla zgodovinsko zmago s podajo iz forhend po eni uri in 27 minutah – in 44 letih.